Dovolená pod sluncem na bilých plážích

Zanzibar

Jambo, vítáme Vás na Zanzibaru.

V zemi, kde krása přírody je ještě nedotčená, kde příroda předvádí svá kouzla a to jak v moři, u korálových  útesů tak  i na souši. Vítáme Vás v rovníkové Africe.

Vlhkost a teplo jsou ideální podmínky pro mnohé rostliny , které známe nebo je i doma pěstujeme v květináči a nad každým novým lístkem se radujeme. zde jsou v obřích rozměrech a nádhernými lity a plody. Plody umějí místní obyvatelé využít ve své kuchyni, chutně je připravit. Například roste a používá se zde 5.ruhů banánů – sladké, slané, malé, zelené, červené.                                         

Přiroda je bohatá na koření, byliny- hřebíčkové plantáže, která dávají 80% produkce, plantáže, pepře, muškátového oříšku, citronové trávy, manioka- toto je 6. Nejdůležitější potravina světa, skořice, kardamon, káva a všude přítomné kokosové palmy.

Moře je plné života a není nic neobvyklého v moř si sáhnout na hvězdici či nějakého velkého korýše, nádherných rybiček jako v akváiu.  Při odlivu místní obyvatelé pilně sbírají živočichy, které uvízli, které využívají v kuchyni. Voda v moři je teplá a někdy připomíná koupání v termálních lázních.

Živočichové jsou často pestrobarevní, tím říká africká příroda –nesahat.                                                                  

V hotelových resortech, kde jsou návštěvníci ubytovaní, je bezpečnostní ochranka tvořena  masaji. Při vstupu do hotelu je často považujete za živou dekoraci.

Všechny hotelové resorty jsou připraveny nabídnout odpočinek a pohodlí návštěvníkům. V hotelech je nabízena pestrá bohatá  chutná strava. V nabídce je vždy dostatek ovoce a zeleniny, ryby  nebo kuře.  Milovníci sladkých dortíků mají pestrý výběr.

Soft all inclusive nabízí  dostatečné množství nealkoholických nápojů. Vzhledem ke skutečnosti že země je převážně muslimská alkohol není volně dostupný.

Na ostrově vlastní hotel i jeden český podnikatel. Hotel se jmenuje Tulia, leží u krásné pláže , v příjemném prostředí s množstvím rozmanité zeleně. Hotel nabízí komfort a má na mysli především pohodlí odpočinek, hotel se řadí mezi hotely pro dospělé.

Pro místní obyvatele je nejdůležitějším chodem večeře. Hlavním příkrmem je rýže. Stoluje se bez stolu  a jí se pravou rukou.

Místní obyvatelé jsou velmi učenlivý. Rychle se učí cizí jazyky. Není nic neobvyklé, že vás osloví anglicky, pak to zkusí italsky ( ostrov je velmi oblíbený mezi italskými turisty). Dáte-li se s nimi do řeči zeptají se na základní slovíčka jak se řeknou v češtině a druhý den vás česky pozdraví a zeptají se jak se máš.

Místní obchodníci se snaží nabídnout své zboží, ale nejsou vtíravý. Je vždy dobrým zvykem před uzavřením obchodu smlouvat o ceně zboží.

Standardem v rodině je 5-6 dětí. Muži mohou mít až 4 ženy. Všude je hodně dětí.  Děti, které navštěvují školu musí mít uniformu, tužku a sešit, tato výbava a školné na rok stojí kolem 80,-USD což je měsíční mzda. Knihu má pouze učitel.

Jezdí se zde v levo (pozůstatek z období britského koloniálního období ). Silnice jsou dosti chatrné- samý výmol, musí se jezdit opatrně. Osobní auta jsou převážně terénního typu

Lidé žijí svým tempem beze spěch – Hatuma Matata- jak říkají když by jste chtěl náhodou spěchat.

Všichni mají nastavenou ruku  na dar-bakšiš. S tím musíte počítat. Děti na vás žádají karamelo- žádají bombony , které často dostávají od turistů.

Zanzibar má krásné pláže, především na severozápadě, kde jsou pěkné pláže s bílým pískem. Odliv tu není tak výrazný jako na jihovýchodě kde moře odejde v některých místech až 1,5km.

Na moři jsou plavidla různých kvalit. Na ostrově se vyrábějí tradiční lodě s ………….

Mezi tradiční řemesla patří řezbářství a především výroba masivních dřevěných dveří, kterými jsou opatřeny domy bohatých obyvatelů. Jsou to umělecká díla.

V dubnu začíná období deštů, které trvá asi 3 měsíce. Déšť přichází náhle je hodně vydatný s velkým množstvím srážek. Po dešti opět nastane teplo a to je ideální prostředí pro komáry. Doporučuji vzít si sebou repelenty.

Je to zajímavá země k poznání, která nabízí i přijemný relax. Přijďte to zažít a nechta se pozdravit  Asanta sana.