Kuba ostrov nevšední dovolené

Holá,

Přivítá Vás upřímný, přátelský pozdrav místních obyvatel. To však neplatí u státních úředníků, s kterými se setkáte při vstupu do země- celníky. Svoji funkci berou zodpovědně a maximálně vážně.

Místní obyvatelé se snaží s vámi navázat hovor a když zjistí, že jste z České republiky( pro mnohé z Československa), ihned si vzpomenou některého svého příbuzného,  známého , který pracoval nebo studoval v bývalém československu a rozpomenou si i některá česká slovíčka, kterými se pochlubí.

Obyvatelé mají smysl pro čistotu, jsou vždy čistě oblečeni a upraveni.

Kuba leží v tropickém pásmu. Celoročně je ovlivňována větry-pasaty. Průměrná teplota je kolem 25C vzduch a voda kolem 24C.  nejčastěji zde prší v měsících říjen, listopad, duben, květen. Déšť je intenzivní  a když ustane ihned vysvitne slunce, která vysuší kaluže.

Města si zachovala části – čtvrti se  vzpomínkou na koloniální období, krásné koloniální domy. Vedle této nádhery najdete postkomunistické stavby- panelové domy, které vám připomenou Chánovské sídliště. Ulice jsou čisté bez odpadků. Na ulicích jezdí nepřehlédnutelná  auta z 50-60 let většinou americké výroby, ale není nic neobvyklé potkat žiguli, škodovky.Hlavní tahy jsou udržované. Při výletu do okolí však se Vám ukáží silnice plné výmolů, děr, každý řidič musí jet velmi opatrně. Na silnicích venkova  potkáte povozy tažené různými zvířaty –koňmi, mezky, voly. K hromadné přepravě jsou přestavěny nákladní automobily – zvané camellos. Nebo můžete použít koňská spřežení zapřežená do kočárů a různých povozů. Hudba je všude přítomná, Kubánci  ji milují, je všude přítomná, vytváří příjemnou atmosféru, rychle Vás upoutá svým rytem a navodí příjemnou atmosféru. Je to směs evropsko-afrických rytmů ,tradičním stylem je habanera, rumba, timba, clave- vyťukávaný rytmus.

Většina Kubánců se hlásí k ateismu. Jsou zde i křesťané- katolíci. Pro Kubánce je typickým náboženstvím Santerie, což je afro- kubánské náboženství.

Hlavním zdrojem ekonomiky je těžba niklu a kobaltu. Druhým významným zdrojem je cestovní ruch a třetím je výroba doutníků, rumu. Mez nejznámější znaku patří Cohiba, která byla do 70 let určena výhradně pro vládní činitele a významné zahraniční návštěvy. Rum je opravdu výborný a kvalitní ať je bílý nebo tmavý a připraví Vám dobré míchané nápoje.

Na bezpečnost je dáván velký důraz a dá se říci že je to bezpečná země. Je to socialistická země s jednou politickou vládní stranou, která vše řídí a o všem musí vědět.

Internet je cenzurován. M8te-li zájem o připojení za poplatek lze, ale připojení je jen u recepce a není kvalitní, často vypadává.

K placení se používá CUP- Kubánské národní  peso - to je místní měna, kterou mají místní obyvatelé a platí jí v místních obchodech. Cizinci používají CUC- Konvertibilní kubánské peso. Platí jím v obchodech určených pro  cizince ( místní tuzexy).  1,-CUC= 1,-Eu chcete-li si směnit USD, při směně této nepřátelské měny bude Vám účtován 10% poplatek.

Kuba= Havana, je neodmyslitelně k sobě patří a kdo nenavštíví Havanu jako by na Kubě nebyl.

Varadero- je nejvyhledávanější  rekreační oblast, která vám nabdne vše co očekáváte od dovolené- krásné moře, bílé pláže, promenády, život.

Druhou navštěvovanou oblastí je Houlin , který leží na východě ostrova. Klidnější , odpočinková oblast s nádherným mořem a plážemi.

Kuba je zajímavá, unikátní, veselá, živá, chudá, jednoduchá,koloniální i komunistické stavby bohatá na přírodní krásu, moře, útesů, přátelští  usměvaví lidé, bezstarostná atmosféra, barevná.… rozhodně stojí za to ji navštívit , neváhejte a  přidte si vybrat rádi Vám poradíme.